Araştırmalar kanıtladı: Kadınlar erkeklerden daha çok empati yapabiliyor

İyi bir birey olmaktan başarılı bir yönetici ve hatta ebeveyn olmaya kadar en gerekli özelliklerden biri olarak gösterilen empati inceleme altına alındı. Yeni çalışmada bayanların öteki insanların hislerini tespit etmede daha düzgün olduğu görüldü.

Bilişsel empati yahut insanın kendisini bir diğerinin yerine koyma ve ne düşündüğünü yahut hissettiğini hayal etme yeteneği manasına gelen zihin teorisi üzerine ağırlaşan çalışma 57 ülkede 300 binden fazla kişiyi inceledi. Çalışma, ‘gözlerden akıl okumak’ üzere bir test yaptı ve iştirakçilere 36 tane yalnızca gözlerin göründüğü fotoğraf gösterdi.

Teste katılan şahıslardan gözleri fotoğraflanan kişinin hissettiği yanlışsız duyguyu, dört his listesinden seçmeleri istendi. Birden fazla ülkede, bayanlar hisleri hakikat bir formda tespit etmede ortalama olarak erkeklerden daha uygun puan aldı.

Çalışmayı yöneten Dr David Greenberg, “Sonuçlarımız, dünya çapında çok çeşitli ülkelerde bayanların ortalama olarak erkeklerden daha empatik olduğunu gösteriyor” dedi.

Kadınlar, 16 yaşından 70 yaşına kadar bu bahiste erkeklerden daha yeterli görünüyor. Sonuçlara nazaran; bayanlar, ortalama olarak yüzde iki daha yüksek puan alıyorlar.

Kadınların, empati konusunda daha önde olmalarının nedeniyle ilgili bilimsel bir açıklama olmasa da erkeklerin anne karnında daha fazla testosterona maruz kaldıkları için daha az empatik oldukları ve bayanların çoklukla başka insanlara karşı kibar ve dikkatli olmaları için toplum tarafından bilhassa teşvik edildikleri üzerinde duruluyor.

İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, İspanya, Almanya ve Hindistan da dahil olmak üzere 37 ülkede yapılan testte erkekler, hiçbir ülkede bayanlardan değerli ölçüde daha düzgün performans göstermedi.

Araştırmacılar, 50 yaşından sonra bayanların empatisinde, menopozla temaslı olarak hormonal değişikliklerle ilgili olabilecek bir düşüş buldular. Testin sonuçlarına nazaran erkeklerin empatisinde de 58 yaşından sonra düşüş olduğu görüldü.

Başkalarıyla empati kurma yeteneği şahıstan şahsa değişir ve kısmen genetiktir, fakat bunama, otizm, şizofreni ve kişilik bozuklukları üzere akıl sıhhati meseleleri olan şahıslar için bilhassa zordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir