Bloomberg anketi açıkladı: Merkez Bankası’ndan yine faiz indirimi bekleniyor

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi tarafından gerçekleştirilen ve 17 kurumun katıldığı ankette medyan beklenti siyaset faizinin 50 baz puan indirimle yüzde 12,50 düzeyine indirilmesi tarafında gerçekleşti.

9 kurum faizlerde indirime gidilmesini beklerken, bunların 8’i 100 baz, biri ise 50 baz puanlık faiz indirimi beklentisi açıkladı.

TCMB ağustos toplantısında piyasanın beklentisinin tersine siyaset faizini 100 baz puan indirimle yüzde 13 düzeyine çekmişti.

Politika faizinde indirim gelirken, enflasyondaki yüksek seyir de devam etmişti. Son gelen datalar enflasyonun yüzde 80’in üzerine çıkarak 24 yılın doruğunu yenilediğini göstermişti.

TCMB, enflasyonun sonbaharda yüzde 90 düzeyine yaklaşarak yılı yüzde 60,4 düzeyinde kapatacağı varsayımında bulunurken, hükümet Orta Vadeli Program’da enflasyonun yüzde 65’e düşeceğini öngördü.

YIL SONU İDDİASI YÜZDE 12

Yıl sonu varsayımını paylaşan 12 kurumun medyan beklentisi faizlerin yüzde 12 düzeyine çekilmesi istikametinde oldu.

En düşük yılsonu iddiası veren kurumlar siyaset faizinin yılsonuna kadar yüzde 9 düzeyine kadar düşürülmesini, en yüksek yıl sonu siyaset faizi varsayımını paylaşan kurumlar ise yılsonuna kadar siyaset faizinin yüzde 13 düzeyinde sabit kalmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir