‘İkinci elin kaderini değiştireceğiz’ deyip duyurdu: Çalışmalarda sona gelindi!

Türkiye’deki birinci kolay örneklerini kurumsal ikinci el şirketlerinde gördüğümüz yenilenmiş ikinci el araç pazarında işler büyüyor. Otomotiv devi Renault, Fransa ve İspanya’da ‘Refactory’ ismiyle hizmet veren fabrika çıkışlı ikinci el araç satışı modelini resmen Türkiye’ye getiriyor.

Konuyla ilgili daha evvel “Değerlendirme aşamasındayız” diyen Renault Group CEO’su Hakan Doğu, 2023 yılında faaliyetlerin başlayacağını belirterek, “Artık son evredeyiz. Teknolojik olarak yatırımlarımızın kararını verdik. Türkiye’de ikinci elin bahtını değiştireceğiz. Yeni bir oyun kuracağız. Muhtemelen öteki üreticiler bizi taklit edecek. Zira, arabaya yanlışsız ulaşma tekniği bu olacak. 10 yıl boyunca aracı daima yenileyip garantiler vererek, halkın güvenerek kullanacağı uygun fiyatlı araçlar yapacağız” dedi.

MOTOR DAHİL YENİLEME

Uluslararası Paris Araba Fuarı’nda MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş ile birlikte sorularımızı yanıtlayan Renault Group Türkiye CEO’su Doğu, fabrika çıkışlı ikinci el hizmetiyle ilgili birinci detayları, “Yenileme merkezi Bursa’daki Oyak Renault fabrikasının içerisinde olacak. Başlangıçta 6 yaşına kadar araçlar yenilecek sonrasında bunu 10 yaşa kadar uzatmayı planlıyoruz. Motor da dahil her şey yenilenebilecek. 2 yıl da garanti sunulacak” kelamlarıyla paylaştı.

Peki, bu araçların alım ve satım süreçleri nasıl yapılacak? Bu noktada devreye Türkiye’deki geniş Renault bayi ağı girecek. Mevzuyla ilgili bilgiler veren Dr. Berk Çağdaş, Refactory’nin Türkiye için çok değerli bir proje olduğunu belirterek, “İlk etapta yenilenmiş ikinci el araç alım ve satış süreçlerini şubelerimiz kanalıyla yapmak istiyoruz” dedi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Renault birinci ‘Refactory’ yani YENİLEME merkezini 2020 yılında Fransa’da Micra ve Zoe’yi ürettiği Flins fabrikasında devreye aldı. Bu fabrikada Renault, Peugeot, Dacia ve Toyota markalı arabaların yenileme süreçleri gerçekleşiyor. Yalnızca 800 çalışan bu süreçler için özel olarak istihdam ediliyor. Genelde 3-4 yaşında araçlar kabul ediliyor ve yenilemenin akabinde 6 ay ila 1 sene ortasında garanti veriliyor. Tüketici, kendi aracını yeniliyor ve kullanmaya devam ediyor yahut yenilenmiş Ikinci El araçları satın alabiliyor. Türkiye’de ise Hakan Doğu’nun da belirttiği üzere hem yaş aralığı hem de garanti müddetleri daha uzun olacak. Sistemin birinci etapta Renault ve Dacia markalı arabalar için geçerli olacağı varsayım edilse de asıl ayrıntılar kısa müddet içerisinde netleşecek. Bu adımın Türkiye’deki başka üreticileri de harekete geçirmesi bekleniyor.

‘OTOMOTİVİN APPLE’I OLMAK İSTİYORUZ’

Türkiye’de iki-üç yıl içerisinde bir Ar-Ge merkezi kuracaklarının bilgisini de paylaşan Hakan Doğu, Dr. Berk Çağdaş ile birlikte Türk tüketicilerinin karşısında yakında birçok yenilikle çıkacaklarını bildirdi. Doğu, “Berk Bey ile birlikte yakında 4-5 inovatif proje açıklayacağız. Servisiyle, bağlantılı Araç çözümleriyle, teknolojisiyle Türkiye’de hiç kimsenin yapmadığı klasiğin dışında işler yapmak istiyoruz. Dünya değişiyor, otomotiv değişiyor. Türkiye’de otomotivin Apple’ı olmak üzere kendimize maksat koyduk. 53 yıllık esaslı iştirakimiz (Renault-Oyak Grubu) var. Bu ülkenin otomotiv kesimi için kurucu babalarıyız. Türkiye’de tekrardan otomotiv ekosistemini kurmayı kendimize misyon edindik. Bu vakte kadar yatırım yapmaktan kaçınmadık” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir