İspanya’da kira artışlarına sınırlama getiren yasa tasarısı kabul edildi

İspanya’da azınlıktaki sol koalisyon hükümetinin hazırladığı ve ülke demokrasi tarihinde kira artışlarına sınırlama getiren birinci konut yasa tasarısı mecliste kabul edildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, İspanya’da son yıllarda giderek artan konut meselesine tahlil bulmak için ülke demokrasi tarihinde birinci defa hükümet kira fiyatlarına müdahale etti.

Söz konusu yasa tasarısı, hükümetin iki ortağı Sosyalist İşçi Partisi ve Unidas Podemos ile bağımsızlık yanlısı Katalan ve Bask (ERC ve EH Bildu) partilerinin dayanağıyla 167’ye karşı 176 oyla mecliste kabul edilerek, senatoya gönderildi.

Tasarı senatoda kabul edildikten sonra son sefer meclise bir sefer daha gelerek, onay alması halinde yasallaşacak.

MUHALEFET: TASARI FİYATLARI ARTIRACAK

Hükümet, bu tasarıyla birlikte bilhassa gençler ve fakirler için de konutun “bir hak olarak tanınacağını” savunurken, buna karşı çıkan muhalefetteki sağ partiler ise İspanya’da mevcut durumda yaygın olan “boş konutların işgalinin daha da artacağını, arzın azalacağını ve fiyatların artacağını” ileri sürüyor.

BAŞBAKAN SANCHEZ: İSPANYOL DEMOKRASİSİNİN DEĞERLİ BİR DÖNÜM NOKTASI

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, tasarının mecliste kabulünden sonra basına yaptığı açıklamada, “Bu yasa İspanyol demokrasisinin değerli bir dönüm noktasıdır. Konut sorunu toplumdaki eşitsizliğin yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Spekülasyonu, yozlaşmayı ve pek çok toplumsal acıyı beraberinde getiren paradigmayı, neoliberal modeli değiştiriyor ve bunlara cevap veren yeni bir konut siyasetinin temellerini atıyoruz” dedi.

BOŞ KALAN MESKENLERDEN DAHA FAZLA VERGİ ALINACAK

İspanya’da 28 Mayıs’ta yapılacak mahallî seçimler öncesi siyasi olarak en çok tartışılan mevzulardan biri olan tasarı gereği, şimdiye kadar TÜFE’ye nazaran belirlenen kira artışlarının 2023’te yüzde 2, 2024’te yüzde 3 ile sonlandırılması iki yıldan fazla boş kalan meskenlerin emlak vergilerinin de yüzde 150’ye varan oranla artırılmasını öngörüyor.

Öte yandan muhalefetteki Bask Milliyetçi Partisi (PNV) de tasarıya karşı çıkarak, yasallaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne itiraz edeceğini duyurdu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir