İzmir’de Folkart Sitesi’nde çıkan yangın kontrol altına alındı

İzmir’in Narlıdere ilçesinde bulunan Folkart Sitesi’nde çıkan yangın yaklaşık 8 saat sonra denetim altına alındı. Takımların binada soğutma çalışmaları devam ediyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Yenikale Mahallesi’ndeki 4 bloklu sitenin 8 katlı binasında şimdi belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Alevlerin kısa müddette tüm binayı sardığı yangının akabinde olay yerine çok sayıda itfaiye ve 112 Acil Sıhhat grubu sevk edildi. Orman Bölge Müdürlüğüne ilişkin arazözler, Vilayet Emniyet Müdürlüğüne bağlı TOMA’lar ile AFAD ve UMKE takımları de bölgeye yönlendirildi. Yangın söndürme helikopteri de havadan müdahale etti.

Zaman vakit patlama seslerinin duyulduğu yangın çıkan binanın sakinleri gruplarca tahliye edildi.

BELEDİYE BAŞKANI ENGİN: ŞU ANA KADAR CAN KAYBI YOK

NTV yayınına telefonla katılan Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, yangın nedeniyle can kaybı yaşanmadığını söyledi. Engin, “Şu ana kadar çok şükür can kaybı bilgisi yok” dedi.

VALİ KÖŞGER: YANGIN BAŞLADIĞINDA BİNADA OTURANLAR TAHLİYE EDİLDİ

DHA’nın aktardığına nazaran, olay yerine gelen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Köşger, yangının başladığı sırada tüm binada oturanların tahliye edildiğini aktardı.

Daha sonra TRT Haber yayınına bağlanan Köşger, “Bir blok aşağı üst büsbütün yanmak üzere. Başka bloklara sirayet etmesini engellemeye çalışıyoruz. Sevindirici olan şu; site yöneticisi yangın başladıktan sonra tüm site sakinlerini tahliye etmiş. İçeride canlı olmadığına dair bir bilgi var elimizde” diye konuştu.

Yangının kesin çıkış nedeninin şimdi aşikâr olmadığını söyleyen Köşger, “Bir anda parlayan bir yangından bahsediliyor. Bir patlama ve gerisinden yangından bahsediliyor. İlerleyen vakitte yapılan tetkiklerle anlaşılacaktır” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN TUNÇ SOYER’E GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Twitter hesabından yaptığı açıklamada söndürme çalışmalarının sürdüğünü belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Narlıdere’de çıkan site yangınına itfaiye gruplarımız tüm gücüyle müdahale ediyor. Binanın dış cephesinin ahşap kaplama olması çalışmaları güçleştirirken, gruplarımız alevlerin başka bloklara yayılmasını engellemek için çalışıyor. Tek dileğimiz can kaybı yaşanmaması” sözlerini kullandı.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yangın nedeniyle Tunç Soyer’i telefonla aradı. Yangının çıkış nedeni ve sitede ikamet edenlerin sıhhat durumu hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu, geçmiş olsun dileklerini iletti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yangınla ilgili isimli soruşturma başlattığı öğrenildi.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yangında yaralanan olmadığını aktardı.

Açıklamada, “İzmir vilayetimizin Narlıdere ilçesinde bulunan bir sitede devam eden yangına itfaiye grupları, AFAD, Orman Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü TOMA takımları tarafından müdahale edilmektedir. An prestijiyle rastgele bir yaralı ve can kaybı bilgisi bulunmamaktadır. Olaydan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Gelişmeleri takip ediyoruz” denildi.

FAHRETTİN KOCA: YANGINDAN 7 KİŞİ ETKİLENDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangında 6 kişinin dumandan etkilendiğini açıkladı. Twitter hesabından açıklama yapan Koca, şunları söyledi:

“İzmir Narlıdere’de bir sitede meydana gelen ve denetim altına alma çalışmaları devam eden yangından 7 vatandaşımız etkilenmiştir. 6 kişi dumana maruz kalmış, bir kişinin ayağında burkulma olmuştur. Gerekli tıbbi müdahaleler yapılmıştır, her birinin durumu güzeldir. Olay yerine toplam 70 sıhhat vazifelisi; 20 adet 112 ambulansı, 2 UMKE Timi görevlendirildi. İzmir’e geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah emsal tüm olaylardan korusun.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yangının öteki bloklara sıçramasının engellendiğini duyurdu.

Soyer, “Ekiplerimizin müdahalesi sonucunda yangının öbür bloklara sıçraması önlendi. Söndürme çalışmaları devam ederken, yangın büyük ölçüde denetim altına alındı” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir