Kaspersky, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in anısına çevrimiçi hatıra satın alanları uyarıyor

Kaspersky açıklamasına nazaran, dünya genelinde büyük ilgi çeken olaylar ekseriyetle birçok kripto yatırım teşebbüsü için cazibe olarak kullanılıyor. Kraliçenin mevti de istisna değil. Bu cins siteler hayli yeni ve inançlı olmayabiliyor. Bu nedenle sitenin data tabanı sızdırılırsa kullanıcıların girdiği tüm kripto cüzdan bilgileri risk altında kalabiliyor.

Dünyanın en uzun karar süren kraliçesinin anısına, internette majestelerini tasvir eden hatıra paralar yahut tişörtler satılıyor. Bu tıp malların sunulduğu sitelerin birçok epey yeni, hiçbir biçimde garanti altına alınmıyor ve ödeme sırasında kullanıcıyı özel bir inançlı sayfaya aktarmıyor. Sonuç olarak, kart dataları, adres yahut kullanıcı isimleri muhafazasız kalabiliyor. Bu da sitenin data tabanı tehlikeye atılırsa bu bilgilerin davetsiz konuklar tarafından çalınabileceği manasına geliyor.

Bu nedenle çevrimiçi olarak rastgele bir hatıra satın alırken, satın almak için sırf muteber mağazaların tercih edilmesi gerekiyor. Tıpkı vakitte mağazanın site adresinin denetim edilmesi unutulmamalı. Çoklukla dolandırıcılar yepyeni ünlü markalara benzeri kimlik avı sayfaları oluşturuyor. Ayrıyeten, siber hatalılar birçok vakit kullanıcıların kimlik bilgilerini ve kredi kartı ödeme bilgilerini elde etmek için başka mağazalara kıyasla düşük fiyatlar öneriyor. Bu nedenle büyük indirimlere kuşkuyla yaklaşılmalı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Uzmanı Olga Svistunova, “Kraliçe 2. Elizabeth’in mevti dünyayı sarstı, milyonlarca insanın kalbinde yankılandı. Kraliçeye hürmetlerini sunmak için birçok kullanıcı, üzerinde onun resmi bulunan bir hatıra eseri yahut jeton satın almaya çalışıyor. Lakin bu cins eserlerin sunulduğu siteler çoğunlukla güvenliklerini düşünmeyen şahıslar tarafından çabukla oluşturuluyor. Bu tıp sitelerden bir şey satın alırken, birçoğunun inançlı olmadığını ve bu çeşit sayfalara girilen dataların büyük olasılıkla sızdırılma riski taşıdığı unutulmamalı. Bu nedenle korumak için sağlam ve inançlı bir tahlil kullanılmalı. Ayrıyeten, sırf muteber mağazalardan satın almak ve eserlerdeki çok düşük fiyatlardan şüphelenmek gerekir” sözlerini kullandı.

KULLANICILAR UYARILDI

Bu son gelişmelerden hareketle çevrimiçi alışveriş yaparken inançta olunması için Kaspersky, kullanıcılara şunları öneriyor:

“Verilerinizi ve ödeme bilgilerinizi korumak için çevrimiçi ödeme sayfasının inançlı olduğundan emin olun. Web sayfasının URL’sinin olağan HTTP yerine HTTPS ile başlayıp başlamadığını denetim edin. URL’nin yanında bir kilit simgesi görünmesi gerekir ve kimi tarayıcılarda adres çubuğu yeşile döner. Bunu görmüyorsanız, devam etmeyin. Ziyaret ettiğiniz URL’nin güvenliğini denetim etmenize yardımcı olabilecek emniyetli bir güvenlik tahlili kullanabilirsiniz. Ayrıyeten, hassas bilgilerin çalınmasını önlemek için rastgele bir siteyi muhafazalı bir kapsayıcıda açmayı düşünebilirsiniz. Tüm yazılımlarınızın yeni olduğundan emin olun. İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncelleyin. Saldırganlar giriş elde etmek için yaygın olarak kullanılan programlardaki boşluklardan yararlanırlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir