Kültür Mirası Okulu’nda Malatya basın tarihi konuşuldu

MALATYA (İGFA) – Programa Malatya Kent Kurulu Tarih ve Kültür Mirası Çalışma Kümesi Temsilcisi Orhan Tuğrulca, Tarihçi Muharrir Nezir Kızılkaya, Tarihçi Muharrir Bülent Korkmaz, Gazeteci Abdullah Ergül ve Kültür Mirası Okulu öğrencileri katıldı.

Tarihçi Muharrir Nezir Kızılkaya, Malatya Basın Tarihi hakkında iştirakçilere görsel ve yazılı bir sunum gerçekleştirdi.

Malatya Kent Kurulu Tarih ve Kültürel Faaliyetler Çalışma Kümesi Temsilcisi Orhan Tuğrulca, “Malatya Kültür Mirası Okulu projemizin üçüncü oturumunda Tarihçi Muharrir Nezir Kızılkaya hocamızı konuk ediyoruz. Malatya’nın tarihini, kültürünü, kültürel mirasını ele alıyoruz. Kentimizin kimliği ve kültürü ile ilgili hoş şeyler yapmaya çalışıyoruz. Çocuklarımıza ve bizden sonraki kuşaklara yeni ve hoş bir miras bırakmak istiyoruz” dedi.

1970’Lİ YILLARDA MALATYA’DA ÇOK GÜZEL GAZETECİLER YETİŞMEYE BAŞLIYOR

Tarihçi-Yazar Nezir Kızılkaya, “1923 yıldan itibaren Malatya’da gazete çıkmaya başlamış ve hiç kesinti yaşanmamıştır. Çok fazla vilayette dertler yaşanmasına karşın İkinci Dünya Savaşı’nın güçlü yıllarında kâğıt, mürekkebin, gücün kıt olduğu periyotlarda bile hiç kesintiye uğramamıştır. Malatya’nın haber alma hakkını kullanmalarını sağlamışlardır” dedi.

1950’li yıllarda Malatya’da lokal basında hareketliliğin olduğunu söyleyen Kızılkaya, “O devirde çok fazla gazete yayına başlıyor. Lise öğrencileri kendi harçlıkları ile kültürel maksat ve maksatlı gazeteler çıkarıyorlar. Tabi, maddi problemlerden ötürü birçok gazete ve mecmua kapanıyor. 1967 ve 1973’lü yıllarda ‘Yıllık Çalışmaları’ yayınlanıyor. 1970’li yıllarda ise gazetecilik ön plana çıkıyor. Malatya’da çok düzgün gazeteciler yetişmeye başlıyor. Birçoğu ulusal manada kendilerini kanıtlayan ve varlıklarını hissettirecek biçimde vazife yapıyorlar. 1990’lı yıllarda ise Basın Yayın Genel Müdürlüğü tarafında basın hayatı ile ilgili kitap yayınlanıyor. 1990’lı yıllarda Malatyaspor’un maçlarının olduğu haftalık gazetelerin sabah erken saatlerde bittiğini görüyoruz. 2000’li yıllarda ise, internetin yaygınlaşması ile birlikte gazete okuyucu sayısı süratle düşmeye başladı” dedi.

Kızılkaya, “1923 yılından günümüze kadar yayınlanan yaklaşık 225-230 bin ortası mahallî gazeteyi dijitalleştirip, arşivledim. Mahallî gazeteler o periyotlarda çok büyük bir fonksiyonu yerine getiriyorlardı” dedi.

Tarihçi Müellif Nezir Kızılkaya, Malatya Kültür Mirası Okulu programına katılan öğrencilere Malatya Basın Tarihi kitabını imzaladı. Malatya Basın Tarihi programı soru karşılık kısmı ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir