Mehmet Barlas hayatını kaybetti

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas hayatını kaybetti.

Haberi Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek duyurdu.

Çiçek, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas vefat etti. Okurlarının, ailesinin ve tüm sevenlerinin başı sağolsun” sözlerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor…

MEHMET BARLAS KİMDİR

Cemil Sait Barlas’ın oğlu olan Mehmet Barlas, 1968’den beri Canan Barlas’la evli. Barlas çiftinin bu evlilikten Cemil Barlas ve Ela Barlas isminde iki çocuğu var. Canan Barlas, Can Paker’in kızkardeşidir.

1942 Ankara doğumlu Türk gazeteci, köşe muharriri.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1971 yılında mezun olmuştur. Türkiye Ulusal Talebe Federasyonu’nda basın kurulu başkanlığı yaptı. Gazetecilik ile öğrencilik periyodunda babasının kurucusu olduğu Son Havadis gazetesinde tanıştı. Cumhuriyet gazetesinde profesyonel gazeteciliğe başladı. 12 Mart Muhtırası sonrası gazeteden çıkarıldı. Daha sonra İsmail Cem’in genel müdürlüğü periyodunda TRT’de iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği müsabakada, inceleme kısmında birincilik mükafatı aldı.

Türkiye’de yayımlanan gazetelerin birçoğunda çalıştı. Son Havadis, Cumhuriyet, Resmî Gazete, Günaydın, Milliyet, Güneş, Tercüman, Hürriyet, Türkiye, Sabah, Yeni Şafak, Vakit, Star, Akşam ve Posta gazetelerinde köşe müellifliği yaptı. Mehmet Barlas, hala Sabah gazetesinde köşe müellifliği yapmaktadır.

Çeşitli devirlerde Star TV, atv, Show TV ve TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile haber programı hazırladı ve sundu. 2008 yılı içinde kısa bir mühlet atv’de ana haber bülteninin sunuculuğunu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar’la birlikte Yorum Farkı isminde bir program yaptı.

NTV’de ve NTV Radyo’da Oğuz Haksever ile bir arada Makam Farkı isimli programı yapmıştır.[2]

Okan Üniversitesi mütevelli heyeti üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir