Sudan’ın Kızıldeniz eyaletinde OHAL üç ay süreyle uzatıldı

Resmi haber ajansı SUNA’ya nazaran, Vali Fethullah el-Hac Ahmed, OHAL’in uzatılmasına dair kararname yayınladı.

Kızıldeniz Güvenlik Komitesi, eyalete sızan uyuyan hücrelerin yakalandığını duyurdu.

Komite, sokağa çıkma yasağı uygulaması ve denetim noktalarını artırmak üzere sıkı tedbirler aldıklarını belirtti.

Ulusal basındaki haberlere nazaran valilik, Port Sudan kentinde saat 23.00’ten sabah 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Söz konusu kararların nisan ortasından bu yana ordu ile çatışan paramiliter Süratli Takviye Kuvvetleri milislerinin eyalete sızması sebebiyle ve mevcut uyuyan hücrelerinin etkisiz hale getirilmesi gayesiyle alındığı kaydedildi.

Sudan Ordu Kumandanı Burhan paramiliter HDK’yi ‘öldürücü güç’ kullanmakla tehdit etti

Görgü şahitlerine nazaran, başşehir Hartum’un Umdurman bölgesinde çatışmalar yaşandı. Hartum’un güneyinde de şiddetli patlamalar olurken askeri uçakların havalandığı görüldü.

Öte yandan Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Hartum’un birtakım yerlerinde konuşlanmış kuvvetleri teftiş ederken, (HDK’yi kastederek) “aklın sesine karşılık vermezlerse” onlara karşı

“öldürücü gücü”

kullanmakla tehdit etti.
Silahlı kuvvetlerin, halkı ismine bu savaşı yürüttüğünü söz eden Burhan,

“Henüz öldürücü güçlerinin tamamını kullanmadık, lakin düşman sese itaat etmez yahut aklın sesine yanıt vermezse onu kullanmak zorunda kalacağız.”

dedi.

Burhan, yaşadıkları acılara karşın tüm Sudan halkının ordusunun ardında durmasını överek, ordunun, ülkedeki tüm karargahlarını elinde tuttuğunu belirtti.

Ateşkesin uzatılmasına ait olarak Burhan,

“Ateşkes, mallarını yağmalayan, kutsallıklarını çiğneyen, azap yapan, vicdansızca öldüren isyancıların tacizlerinden bitkin düşen vatandaşlara hizmet akışını kolaylaştırmak hedefiyle onaylandı.”

tabirini kullandı.
Burhan, silahlı kuvvetlerin zafere kadar savaşmaya hazır kalacağını ve

“isyancıların”

bu ülkeyi ele geçiremeyeceklerini vurgulayarak, zaferin kaçınılmaz olarak yakın olduğunun altını çizdi.

HDK orduyu ateşkes ihlal etmekle suçladı

HDK ise Suudi Arabistan ve ABD’nin, ateşkesin sağlanmasıyla ilgili eforlarını desteklediklerini açıkladı.

Orduyu ateşkesi ihlal etmekle suçlayan HDK, ateşkese bağlı kalacaklarını, başarılı bir halde geçmesi için önemli bir biçimde çalışacaklarını kaydetti.

Yetimhanede 11 çocuk bakımsızlıktan öldü

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, başşehir Hartum’un Seccane Mahallesi’ndeki Maygoma Yetimhanesinde, 11 çocuk hayatını yitirdi.

Ulusal basındaki haberlerde, çatışmalar nedeniyle kimi bakıcıların kaçtığı, bu nedenle sıhhat hizmeti verilemediği, yetersiz beslenme ve sık sık yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle ölümlerin olduğu belirtildi.

Hayatını kaybeden çocukların, mahallelinin yardımıyla semtteki Faruk Mezarlığı’na defnedildiği kaydedildi.

Kısa vadeli ateşkes

Taraflar, ABD ve Suudi Arabistan aracılığında 20 Mayıs’ta, 22 Mayıs Pazartesi 21.45’ten itibaren geçerli olmak üzere bir haftalık ateşkes ilan ettiklerini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ateşkes yürürlüğe girdikten bir gün sonra Sudanlı generallerin son ateşkese uymamaları halinde yaptırımlarla yüzleşecekleri ihtarında bulunmuştu.

Suudi Arabistan ve ABD, tarafların, 29 Mayıs’ta ateşkes muahedesini 5 gün daha uzatma konusunda mutabakata vardıklarını duyurmuştu.

İlan edilen ateşkesler mühletince çatışmalar sürmüştü. İki taraf da birbirini ateşkesi ihlal etmekle suçlamıştı.

Sudan’da ordu ile HDK ortasındaki çatışmalar

Ordu, bir vakitler desteklediği fakat bağımsız ve paralel bir ordu üzere davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nin, 2 yıl içerisinde büsbütün orduya entegre edilmesini istemiş, HDK’nin ise sivil bir hükümetin akabinde yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan kelam savaşı ve tırmanan gerginlik, 15 Nisan sabahı taraflar ortasında başşehir Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

2019’da darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir periyodunda Darfur’da isyancılara karşı savaşmak, hudutları korumak ve asayişi sağlamak hedefiyle milis yapılanma formunda oluşturulan ve giderek daha bağımsız bir yapıya kavuşan HDK’nin on binlerce mensubu bulunuyor.

Ülke içinde bir milyondan fazla kişinin yerlerinden edildiğini belirten Birleşmiş Milletler, çatışmalar nedeniyle 300 bin kişinin de etraf ülkelere kaçtığını açıkladı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 850 kişinin hayatını yitirdiğini, 5 bin 500 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir