Sürdürülebilir tarım yeniden keşfediliyor

Aslında çok eski periyotlara dayanan bu üretim hali, çağdaş tarımla birlikte unutulmaya yüz tuttu ve sistem, tarım topraklarında muhakkak mahsullerin üretilmesini yaygınlaştırdı. Fakat son devirde Armani üzere markaların, ziraî ormancılık alanında yaptığı yatırımlar, finansal ve ekolojik manada müspet tesirleri olan bu sisteme ilgiyi artıracak üzere görünüyor. 

YÜKSEK SICAKLARDA ETKİLİ

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü’nün (FAO) paylaştığı bilgilere nazaran, 2050 yılında dünya nüfusunun 9.7 milyara ulaşması beklenirken, besin talebinin 2050 yılına kadar karşılanabilmesi için sürdürülebilir üretimin sağlanması kaide ve ziraî ormancılık, bunun için tahlilin bir modülü olabilir: “Ağaçları bitkisel ve/veya hayvansal üretim sistemleriyle birlikte yöneten klasik ve çağdaş arazi kullanım sistemleri, ziraî ormancılık sistemleri olarak isimlendiriliyor. Ziraî ormancılık ayrıyeten, ağaçlar mahsullere barınak sağlayarak bu alandaki ziyanları azaltabildiği ve kalıcı/yıllık mahsul üretiminde, toprakta ve peyzajda karbon tutulumunu artırabildiği için yüksek sıcaklıklara karşı kırılganlığı da azaltıyor.”

TÜRKİYE’DE KOŞULLAR UYGUN MU

Türkiye’nin tarım ve ormancılık siyasetlerinde ziraî ormancılığın yer almadığını belirten FAO, temel ziraî ormancılık uygulamalarından çalı ve ağaçların, yem ve hayvansal üretimle birleştirilmesi usulünün, tıbbi yahut süs bitkileri üretimine ayrılmış orman alanlarının ve toprağı rüzgâr erozyonuna karşı korumak için ekim alanlarını yahut meraları çevreleyen ağaç ve çalı şeritlerinden oluşan rüzgâr perdesi şeritlerinin olduğunu belirterek, “Tarımsal ormancılığın uygulanması için bir potansiyel mevcut üzere görünüyor. Halihazırda bu uygulamalar, Türkiye’de var lakin resmi olarak ziraî ormancılık ismi altında kaydedilmiyor” değerlendirmesini yaptı.

‘ARTAN TALEBE KARŞILIK OLACAK’

ARMANI, geçtiğimiz haftalarda Güney İtalya’da deneysel bir ziraî ormancılık alanı açtığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, “Bu inovatif yaklaşım, artan tüketici talebine global moda sanayisinde daha sürdürülebilir yanıtlar sunmayı ve tıpkı vakitte kaynakların güvenliğini sağlarken güçlü bir kıymet zinciri oluşturmayı sağlayacak” denildi. Kelam konusu arazi şimdiye kadar pamuk ekimi için ayrılmıştı lakin pamuğu sürdürülebilir koşullarda üretmek ismine bu alanda artık farklı metotların deneneceği belirtildi. Projenin İngiltere Hükümdarı Charles’ın Galler Prensi olduğu periyotta desteklediği Sustainable Markets Intiative’s Fashion Task Force ve Circular Bioeconomy Alliance işbirliğiyle yürütüleceği duyuruldu. 

Tarımsal ormancılığın yararları neler?

  • İklim değişikliğinin olumsuz tesirlerini azaltmak
  • Biyolojik çeşitliliği korumak
  • Toprak sıhhatini iyileştirmek
  • Hava ve su kalitesini artırmak

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir